Kids Triathlon 10th June 17

Overall Results

June 10, 2017


Results By Race Management Systems, Inc. Youth Male Finishers
T3 Female Finishers
T3 Male Finishers
T2 Female Finishers
T2 Male Finishers
T1 Female Finishers
T1 Male Finishers
TS Start Female Finishers
TS Start Male Finishers



 

Youth

Female Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

14

24

Ciara Broomfield

WaldenJNR

F

42:42.62

5

6:41.16

1

0:54.97

1

19:22.46

1

0:27.41

4

15:16.62

 

17

5

Kirsten O'Brien

West Suffolk Wheelers

F

44:57.58

3

6:32.67

2

1:02.42

4

22:32.88

2

0:32.57

1

14:17.04

 

19

26

Abigail Barnes

WaldenJNR

F

45:26.58

7

7:01.13

4

1:12.16

3

22:01.83

7

0:42.00

2

14:29.46

 

20

22

Ella Knight

Discovery Tri

F

45:58.53

9

8:02.22

5

1:12.20

2

20:58.72

10

0:52.87

3

14:52.52

 

21

10

Imi Bowyer

Ipswich Triathlon Club

F

47:38.55

1

6:01.12

6

1:14.87

6

23:52.96

6

0:41.93

5

15:47.67

 

23

13

Annalise Verzijl

West Suffolk Wheelers

F

48:26.30

2

6:16.96

3

1:03.44

7

23:59.60

5

0:40.96

6

16:25.34

 

24

21

Gemma Donnelly

Cambridge Triathlon Club

F

49:11.75

4

6:39.12

9

1:31.54

5

22:52.30

3

0:35.24

7

17:33.55

 

25

18

Jemma Roe

Hoddesdon tri club

F

52:18.76

6

6:43.83

7

1:18.20

8

25:10.83

4

0:35.97

8

18:29.93

 

26

31

Phoebe Elms

WaldenJNR

F

58:59.70

11

9:19.22

8

1:21.15

11

27:28.09

8

0:43.87

9

20:07.37

 

27

29

Tish Phelps

East Essex Tri Club

F

59:09.29

8

7:28.02

10

1:39.35

10

26:57.46

11

0:58.04

10

22:06.42

 

28

30

Ellie Davis

East Essex Triathlon Club

F

1:00:03.14

10

8:36.47

11

1:52.72

9

25:27.14

9

0:45.95

11

23:20.86

 

 

Male Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

1

17

Joseph Trim

East Essex Tri Club

M

34:53.00

1

5:11.72

4

1:00.03

2

16:51.83

1

0:22.65

1

11:26.77

 

2

9

Joshua Metson

East Essex Tri Club

M

36:30.00

 

 

 

 

 

 

 

 

17

36:30.00

 

3

11

Ben Hall

Cambridge Triathlon Club

M

36:58.57

2

5:34.41

9

1:12.43

1

16:44.98

12

0:42.50

4

12:44.25

 

4

15

Liam Bell

Cambridge Triathlon Club

M

38:23.86

9

6:11.10

2

0:57.42

5

18:08.21

9

0:37.22

3

12:29.91

 

5

3

Sam Davies

Ipswich tri club

M

38:27.57

8

5:57.11

3

0:58.16

3

17:07.22

10

0:39.21

10

13:45.87

 

6

12

Jordan Bradford

Cambridge Triathlon Club

M

40:02.13

3

5:40.97

1

0:54.28

6

18:23.76

4

0:31.79

12

14:31.33

 

7

14

benjamin podd

Blackwater Triathlon Club

M

40:16.02

16

26:35.07

 

 

7

18:39.96

 

 

13

14:57.34

 

8

16

Clayton Thomas

East Essex Triathlon Club

M

40:40.00

4

5:47.47

5

1:01.61

10

19:57.23

7

0:36.19

7

13:17.50

 

9

2

Tobias Turl

Braintree Athletics Club

M

40:56.87

12

6:30.53

10

1:13.72

13

20:32.52

13

0:42.60

2

11:57.50

 

10

23

daniel mayes

east essex triathlon club

M

41:14.19

13

7:00.50

11

1:14.92

8

19:07.93

2

0:31.23

8

13:19.61

 

11

7

Billy Fox

@Spartans

M

41:18.85

5

5:51.38

8

1:11.27

15

20:49.77

6

0:35.81

5

12:50.62

 

12

4

David Juckes

Cambridge Triathlon Club

M

41:28.35

7

5:56.46

6

1:06.40

4

18:03.02

11

0:42.14

15

15:40.33

 

13

8

Brian Wong

East Essex Triathlon Club

M

41:40.44

6

5:55.08

15

1:40.48

9

19:53.45

14

0:57.90

6

13:13.53

 

15

19

George Applewhite

East Essex Triathlon Club

M

43:57.03

10

6:16.89

14

1:38.76

14

20:48.91

15

1:00.87

11

14:11.60

 

16

25

Ben Hodds

0

M

44:55.12

15

7:38.78

13

1:34.91

16

21:23.03

8

0:36.92

9

13:41.48

 

18

27

Jimmy Brace

Discovery Tri

M

45:17.23

14

7:33.87

7

1:09.35

12

20:30.73

3

0:31.26

14

15:32.02

 

22

1

Louis Paganuzzi

Tri force

M

48:23.00

11

6:21.52

12

1:32.86

11

20:16.40

5

0:34.21

16

19:38.01

 

 

T3

 

Female Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

3

44

Poppy Branton

Ipswich Triathlon Club

F

30:26.32

2

4:24.85

1

0:49.70

3

14:58.17

8

0:30.00

1

9:43.60

 

5

39

Emma Lewis

Cambridge Triathlon Club

F

31:56.88

1

4:15.19

3

0:54.20

5

15:39.71

6

0:28.04

3

10:39.74

 

7

64

Millie Robson

WaldenJNR

F

31:59.21

16

5:38.91

2

0:49.84

1

14:39.93

5

0:26.55

2

10:23.98

 

8

52

Eva McCabe

Tri-Force

F

32:02.40

3

4:32.12

8

1:07.07

2

14:44.23

9

0:32.20

5

11:06.78

 

13

43

Jessica Thorn

Tri Force

F

33:51.40

6

4:45.28

4

0:56.23

6

16:05.32

1

0:22.80

7

11:41.77

 

15

61

Lilly O'Dell

Cambridge Triathlon Club

F

34:00.61

10

5:09.76

5

0:57.08

4

15:23.26

20

0:52.86

6

11:37.65

 

17

65

Lauryn Wood

Discovery Tri

F

35:00.00

12

5:16.43

14

1:13.32

15

19:51.79

 

 

4

11:04.00

 

21

82

Rebecca West

WaldenJNR

F

35:44.02

11

5:10.95

6

1:00.13

7

16:54.28

3

0:25.18

8

12:13.48

 

22

48

claudia king

Tri Sport Epping

F

35:44.81

5

4:41.57

12

1:11.79

8

16:54.30

18

0:40.39

9

12:16.76

 

32

35

Abigail Rymer

hoddesdon Triathlon club

F

38:27.76

7

4:55.77

7

1:06.32

12

19:23.10

16

0:36.47

11

12:26.10

 

34

70

Scarlett Mitchell

WaldenJNR

F

38:34.92

24

24:40.96

 

 

9

17:35.13

 

 

17

14:22.71

 

35

57

Maggie Wyper

Hoddesdon tri club

F

38:36.30

23

24:19.10

 

 

10

17:58.10

 

 

19

14:52.70

 

36

54

Rhian O'Brien

West Suffolk Wheelers

F

39:23.97

15

5:32.83

13

1:12.61

11

18:57.42

15

0:35.99

12

13:05.12

 

37

91

Sophie Byford

Ipswich

F

39:26.34

13

5:20.67

19

1:18.56

14

19:47.27

14

0:35.65

10

12:24.19

 

39

67

Beth Badman

East Essex Triathlon Club

F

40:40.32

9

5:08.87

18

1:18.48

13

19:33.11

11

0:33.41

14

14:06.45

 

41

69

Coral Dunk

Discovery Tri

F

41:27.38

14

5:21.22

9

1:10.29

18

20:20.12

4

0:26.25

15

14:09.50

 

44

40

Francesca Paganuzzi

Tri force

F

41:48.84

8

5:04.65

17

1:17.74

19

20:35.93

12

0:33.99

16

14:16.53

 

45

86

Bethany Adams

East Essex Triathlon Club

F

42:10.53

20

6:27.73

10

1:10.37

21

20:59.44

2

0:23.36

13

13:09.63

 

46

33

Anntony Harwood

Blackwater Triathlon Club

F

43:09.61

18

5:57.99

21

1:35.93

16

20:07.55

7

0:29.86

20

14:58.28

 

47

46

Caitlin Hartley

Tri Force

F

43:27.77

4

4:40.31

11

1:11.69

23

21:10.76

10

0:32.97

21

15:52.04

 

48

81

Grace Longstaff

Infinity Triathlon Club

F

44:11.47

17

5:51.58

20

1:20.26

17

20:15.89

13

0:34.87

23

16:08.87

 

49

83

Kiera Polley

East Essex Tri Club

F

45:50.21

19

6:06.78

16

1:15.85

24

23:02.93

17

0:37.58

18

14:47.07

 

50

89

Emma Quinn

Hoddesdon tri club

F

46:39.27

21

7:15.73

15

1:14.16

20

20:53.18

19

0:46.14

24

16:30.06

 

51

93

Hope Dyer

F

47:45.89

22

7:29.07

22

2:05.74

22

21:00.93

21

1:11.33

22

15:58.82

 

 

Male Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

1

49

Oliver Hitchcock

Ipswich Triathlon Club

M

29:07.79

6

4:52.01

9

1:00.45

2

13:39.35

4

0:26.85

1

9:09.13

 

2

41

Ethan Reilly

Discovery

M

29:57.71

1

4:15.99

4

0:52.87

3

14:25.30

5

0:27.08

3

9:56.47

 

4

56

Joshua Vail

Cambridge Triathlon Club

M

30:55.09

3

4:25.34

1

0:47.33

6

15:06.89

2

0:25.54

5

10:09.99

 

6

45

Scott Carpenter

Hoddesdon Tri Club

M

31:57.31

4

4:27.32

8

0:59.82

10

15:51.93

19

0:33.06

4

10:05.18

 

9

80

scott slater

Walden JNR

M

32:27.25

15

5:27.19

13

1:08.82

5

15:02.58

1

0:25.34

6

10:23.32

 

10

84

Samuel Willis

Hoddesdon tri club

M

32:28.19

7

4:58.33

15

1:10.64

4

14:28.33

25

0:41.41

8

11:09.48

 

11

34

Oliver Mills

Cambridge Triathlon Club

M

32:36.03

5

4:37.85

6

0:58.29

15

16:38.14

12

0:29.17

2

9:52.58

 

12

62

Elliot Wood

Walden Tri

M

33:26.84

12

5:10.22

7

0:58.51

7

15:40.55

3

0:25.60

10

11:11.96

 

14

71

Robin Matthews

Blackwater Junior Triathl

M

33:54.36

10

5:09.08

3

0:51.85

11

15:59.06

13

0:29.33

12

11:25.04

 

16

78

william mayes

east essex triathlon club

M

34:19.07

28

23:33.08

 

 

8

15:49.62

 

 

9

11:11.65

 

18

58

Joseph Perry

Blackwater Triathlon Club

M

35:18.46

11

5:09.28

19

1:14.20

17

16:46.74

23

0:36.08

13

11:32.16

 

19

55

AIDAN MCLEAN

TRIFORCE JUNIORS

M

35:25.86

9

5:07.49

21

1:19.21

22

17:37.27

26

0:53.89

7

10:28.00

 

20

79

Alex Richardson

West Suffolk Wheelers

M

35:37.40

20

5:47.96

11

1:07.93

12

16:06.53

22

0:35.30

18

11:59.68

 

23

75

Charlie Boldock

Tri Sudbury

M

35:53.17

14

5:24.52

17

1:12.80

16

16:43.25

21

0:34.75

17

11:57.85

 

24

38

Tom Jarman

Tri-Force

M

36:23.60

8

5:06.23

18

1:13.69

20

17:20.65

20

0:33.50

20

12:09.53

 

25

74

Maxwell Buchanan

Cambridge Triathlon Club

M

36:39.10

18

5:36.23

22

1:20.52

21

17:25.90

10

0:27.91

15

11:48.54

 

26

60

Alexander Little

Blackwater Junior Tri Clu

M

36:46.16

16

5:28.58

14

1:09.19

18

16:54.28

7

0:27.50

23

12:46.61

 

27

32

Ben Stamp

Hodddesdon Tri Club Junio

M

36:46.65

26

6:42.04

10

1:06.27

13

16:10.57

6

0:27.20

21

12:20.57

 

28

77

George Beesley

Discovery Tri

M

36:48.34

24

6:20.66

20

1:16.30

19

17:03.65

8

0:27.50

14

11:40.23

 

29

87

Ethan Rigby

Cambridge Triathlon Club

M

37:23.47

23

6:17.48

16

1:11.09

9

15:50.69

27

0:54.91

24

13:09.30

 

30

92

Joe Muller

Southend AC

M

37:49.29

27

6:51.29

27

2:49.95

14

16:19.15

18

0:32.21

11

11:16.69

 

31

88

Toby Robinson

M

38:24.35

17

5:33.66

24

1:38.03

24

18:44.26

11

0:28.40

19

12:00.00

 

33

85

Ethan Biggs

Hoddesdon Tri Club

M

38:29.27

21

5:52.45

23

1:20.76

25

18:53.63

14

0:30.61

16

11:51.82

 

38

72

Nathan Clarke

East Essex Tri Club

M

40:25.96

19

5:37.67

12

1:08.05

26

18:54.05

15

0:30.64

25

14:15.55

 

40

76

Zak Mohammedbhai

Tri-Force

M

41:11.89

22

6:05.92

26

1:49.12

23

17:42.80

16

0:30.75

26

15:03.30

 

 

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

42

47

James Deacon

M

41:38.24

25

6:20.90

25

1:38.51

28

20:34.24

17

0:32.20

22

12:32.39

 

43

59

Finn Lihoreau

Cambridge Triathlon Club

M

41:41.75

13

5:17.36

5

0:55.01

27

19:23.45

24

0:36.26

27

15:29.67

 

DNF

42

James Fraser

WaldenJNR

M

 

2

4:24.85

2

0:51.63

1

13:31.62

9

0:27.53

 

 

 

 

T2

 

Female Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

9

98

Matilda Bogle

Ipswich Triathlon Club

F

24:38.84

1

2:43.65

3

0:58.21

7

12:54.67

5

0:28.11

1

7:34.20

 

10

126

Anna Leinemann

Discovery Tri

F

24:44.47

7

3:26.29

2

0:53.44

1

11:33.68

2

0:24.60

4

8:26.46

 

16

107

Abbi McCallum

Tri Harman North Norfolk

F

25:46.48

9

3:31.93

8

1:09.13

3

12:28.09

17

0:34.85

2

8:02.48

 

17

118

Kitty Hilling

Walden Jnr

F

25:50.05

10

3:34.85

1

0:52.99

2

12:22.86

12

0:32.33

5

8:27.02

 

18

102

Matilda Springham

Infinity Triathlon Club

F

25:52.49

3

3:02.76

4

1:01.28

9

13:04.72

3

0:24.70

3

8:19.03

 

26

114

Esme Springham

Infinity Triathlon Club

F

27:08.92

4

3:07.78

6

1:05.64

8

13:01.25

14

0:34.15

12

9:20.10

 

34

164

Daisy Grantham

Tri-Anglia Triathlon Club

F

27:51.81

19

4:08.73

19

1:24.47

4

12:33.95

7

0:31.16

10

9:13.50

 

38

109

Mia Hickey

WaldenJNR

F

28:13.05

6

3:19.09

7

1:06.60

10

13:29.09

16

0:34.64

16

9:43.63

 

41

115

Holly Webb

Cambridge Tri club

F

28:16.16

8

3:31.48

5

1:03.25

6

12:53.37

1

0:24.60

20

10:23.46

 

43

152

Belle Howard

Walden Tri

F

28:23.12

22

4:28.59

11

1:13.55

5

12:51.35

11

0:32.15

11

9:17.48

 

45

155

Jessica O'Brien

West Suffolk Wheelers

F

28:46.36

14

3:42.80

14

1:16.97

13

14:18.42

15

0:34.35

8

8:53.82

 

49

133

Rebecca Wells

Blackwater Triathlon Club

F

29:11.67

16

3:56.39

10

1:11.79

11

13:56.29

13

0:32.43

15

9:34.77

 

50

148

Annabelle Crystall

Infinity Triathlon Club

F

29:18.54

15

3:56.12

16

1:18.96

17

14:56.18

4

0:26.74

6

8:40.54

 

51

112

Rebekah Long

Discovery Tri

F

29:20.03

5

3:12.27

17

1:20.05

12

14:02.27

9

0:31.93

17

10:13.51

 

55

101

Ellie Cakebread

None

F

29:58.38

2

2:57.46

18

1:21.20

19

16:19.71

8

0:31.75

7

8:48.26

 

56

165

Holly Appleton

East Essex Tri Club

F

29:59.69

20

4:26.84

12

1:14.45

15

14:47.92

18

0:35.54

9

8:54.94

 

57

111

beth aris

walden

F

30:06.32

13

3:39.91

15

1:18.66

18

15:04.37

22

0:41.20

13

9:22.18

 

61

138

Charlotte Hatch

Blackwater Triathlon Club

F

31:11.76

18

4:01.46

13

1:15.70

14

14:22.83

19

0:36.51

21

10:55.26

 

62

180

Alice Bower

F

31:15.95

23

4:33.32

21

1:42.11

16

14:54.54

20

0:37.37

14

9:28.61

 

66

142

Elizabeth McLauchlan

0

F

32:28.99

12

3:39.26

9

1:10.65

21

16:45.04

10

0:31.98

19

10:22.06

 

69

137

Isabelle Lodge

Billericay Striders

F

33:37.62

17

3:58.37

25

2:17.88

20

16:37.62

6

0:30.19

18

10:13.56

 

73

181

Daisy Leahy

F

36:35.98

24

5:05.89

24

2:14.75

22

17:25.64

23

0:47.49

22

11:02.21

 

75

129

Robyn Hartley

Tri Force

F

38:41.23

11

3:36.49

22

1:47.18

25

20:05.95

24

0:51.46

24

12:20.15

 

76

160

Bea Lucia Salandanan

F

39:23.15

25

5:10.57

23

1:57.74

24

19:30.09

21

0:38.75

23

12:06.00

 

78

158

Katie Warburton

hoddesdon tri club

F

39:39.73

21

4:27.34

20

1:32.85

23

18:38.02

25

0:51.81

25

14:09.71

 

 

Male Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

1

100

Elliot Gladwell

Ipswich Triathlon Club

M

21:19.30

3

2:50.25

3

0:52.27

3

10:32.98

2

0:21.70

1

6:42.10

 

2

106

Jake Borrett

Cambridge Triathlon Club

M

21:23.98

5

2:57.25

1

0:47.40

1

10:20.18

 

 

6

7:19.15

 

3

108

Jake Latham

WaldenJNR

M

22:05.75

6

2:58.02

2

0:48.37

4

10:51.19

26

0:32.58

3

6:55.59

 

4

104

Ryan Howe

Cambridge Triathlon Club

M

22:51.63

11

3:21.84

6

0:56.13

5

11:04.23

3

0:23.40

4

7:06.03

 

5

130

Lewis Buchallet

WaldenJNR

M

23:06.65

22

3:45.31

5

0:54.87

6

11:08.84

14

0:28.10

2

6:49.53

 

6

99

Noah Crabb

Ipswich Triathlon Club

M

23:35.74

2

2:48.97

16

1:06.13

10

11:52.04

9

0:26.74

7

7:21.86

 

7

105

Freddie Wardle

WaldenJNR

M

24:09.96

10

3:20.62

4

0:54.13

7

11:28.50

13

0:28.10

12

7:58.61

 

8

131

Nathaniel Scarlata

Cambridge Junior Triathlo

M

24:31.85

20

3:43.59

7

0:56.82

8

11:32.03

5

0:23.93

10

7:55.48

 

11

136

George Ley

East Essex Triathlon Club

M

24:46.05

32

4:04.09

26

1:12.59

2

10:25.78

21

0:29.96

21

8:33.63

 

12

95

Jenson Hurrell

Thurrock Swimming Club

M

24:50.14

4

2:53.62

25

1:11.70

23

13:00.98

8

0:25.72

5

7:18.12

 

13

117

Stuart Adam

West Suffolk Wheelers

M

24:58.94

9

3:20.17

8

0:57.09

11

12:20.59

4

0:23.51

11

7:57.58

 

14

153

Jack Dunn

East Essex Triathlon Club

M

25:26.99

14

3:26.21

36

1:17.77

9

11:49.26

51

0:58.42

9

7:55.33

 

15

119

Jamie Powell

Tri-Force

M

25:42.23

12

3:22.27

9

0:57.55

28

13:15.81

1

0:21.44

8

7:45.16

 

19

151

Ashton Richardson

West Suffolk Wheelers

M

25:59.11

23

3:45.68

17

1:06.85

13

12:21.82

18

0:29.15

15

8:15.61

 

20

123

Hywel bowen

WaldenJNR

M

26:28.61

18

3:36.38

24

1:11.23

20

12:49.19

6

0:24.23

17

8:27.58

 

21

97

Noah Clarke

Barnet & District AC

M

26:36.91

7

3:01.32

42

1:26.35

27

13:14.53

19

0:29.74

16

8:24.97

 

22

147

Kieran Dennett

East Essex Tri Club

M

26:42.40

26

3:54.88

30

1:14.29

14

12:28.73

28

0:32.61

19

8:31.89

 

23

140

Ethan Storti

Team Tri One

M

26:48.99

 

 

56

16:36.92

 

 

 

 

44

10:12.07

 

24

94

Matthew Monie

Cambridge Triathlon Club

M

26:49.26

1

2:45.83

12

1:02.41

41

14:28.80

29

0:32.71

13

7:59.51

 

25

96

Thomas Ormsby

Walden JNR

M

27:03.98

27

3:56.15

22

1:10.39

22

13:00.92

15

0:28.14

18

8:28.38

 

27

125

Milo Thomas

Blackwater Junior Tri Clu

M

27:11.59

17

3:31.79

11

1:00.42

17

12:42.02

17

0:29.12

39

9:28.24

 

28

139

Max Webb

Cambridge Tri club

M

27:17.43

36

4:09.71

13

1:03.58

18

12:42.04

12

0:27.98

28

8:54.12

 

29

171

Jamie Benjamin

Infinity Triathlon Club

M

27:18.41

15

3:26.31

51

1:48.14

15

12:36.59

40

0:38.50

27

8:48.87

 

30

110

Joseph McGonigle

Cambridge Tri Club

M

27:23.73

8

3:06.84

20

1:08.02

26

13:11.36

49

0:50.70

33

9:06.81

 

31

128

Archie Redfern

WaldenJNR

M

27:31.51

25

3:53.35

14

1:05.16

30

13:20.89

10

0:27.07

24

8:45.04

 

 

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

32

116

Archie Scott

Cambridge

M

27:33.44

13

3:22.32

19

1:07.33

34

13:26.24

32

0:34.22

32

9:03.33

 

33

145

Jack Markham

Hoddesdon Tri Club

M

27:35.39

29

3:56.90

18

1:07.32

32

13:21.61

38

0:36.97

20

8:32.59

 

35

156

Jack Hatch

Blackwater Triathlon Club

M

27:59.54

31

3:59.64

28

1:13.06

31

13:21.48

37

0:36.73

26

8:48.63

 

36

150

Tom Bullock

M

28:03.66

46

4:43.88

37

1:18.09

24

13:07.25

43

0:41.03

14

8:13.41

 

37

135

Tommy Liddiard

Hoddesdon Tri Club

M

28:09.27

24

3:49.27

33

1:16.06

19

12:44.79

34

0:34.67

41

9:44.48

 

39

127

Thomas Verzijl

West Suffolk Wheelers

M

28:14.36

16

3:27.51

38

1:18.36

16

12:41.26

11

0:27.23

46

10:20.00

 

40

120

Lucas Thomas

East Essex Triathlon Club

M

28:15.95

21

3:43.86

29

1:14.02

33

13:25.07

23

0:31.21

37

9:21.79

 

42

124

Billy Mceachern

Discovery Tri

M

28:17.16

30

3:59.10

10

0:58.19

38

13:52.44

7

0:25.07

30

9:02.36

 

44

166

Bodhi Bywater

Hoddesdon Tri Club

M

28:39.81

43

4:42.79

32

1:15.34

25

13:08.03

27

0:32.59

29

9:01.06

 

46

157

Samuel Parrott

East Essex Triathlon Club

M

28:50.12

37

4:14.10

23

1:10.49

35

13:31.30

35

0:34.70

36

9:19.53

 

47

103

Jeremy Hughes

Ipswich Triathlon Club

M

28:53.71

39

4:18.41

40

1:25.80

12

12:20.99

24

0:32.24

45

10:16.27

 

48

143

Jonathan Bint

Tri-Force

M

28:58.33

38

4:15.80

39

1:21.97

36

13:36.39

30

0:33.11

34

9:11.06

 

52

144

George Juckes

Cambridge Triathlon Club

M

29:28.07

41

4:21.25

27

1:12.94

21

12:51.70

41

0:38.67

47

10:23.51

 

53

168

Harrison Bunn

East Essex Triathlon Club

M

29:33.24

34

4:06.99

15

1:05.44

43

14:49.07

16

0:28.68

31

9:03.06

 

54

113

Albie Smith

Stowmarket and district c

M

29:34.66

35

4:09.70

46

1:35.94

29

13:17.39

39

0:37.15

42

9:54.48

 

58

169

Liam Gibney

East Essex Triathlon Club

M

30:25.14

44

4:43.01

31

1:14.90

45

15:14.52

22

0:30.77

23

8:41.94

 

59

121

Frederick Barlow

Spartan Tri Club

M

30:39.00

33

4:05.54

34

1:16.95

37

13:37.51

52

0:59.00

48

10:40.00

60

167

Thomas Shaw

Blackwater Junior Triathl

M

30:49.34

45

4:43.68

44

1:28.73

46

15:16.86

31

0:33.59

25

8:46.48

 

63

179

Harry Elgar

M

31:24.12

54

6:26.53

48

1:41.04

39

14:06.01

20

0:29.87

22

8:40.67

 

64

173

Vincent Schofield

M

31:46.59

51

5:22.06

50

1:47.07

42

14:32.14

45

0:41.49

38

9:23.83

 

65

163

George Davis

East Essex Triathlon Club

M

31:54.10

40

4:18.87

52

1:53.79

40

14:06.82

47

0:49.90

49

10:44.72

 

67

170

William Knight

Discovery Tri

M

32:40.93

53

6:17.25

45

1:29.54

44

15:07.46

36

0:35.11

35

9:11.57

 

68

177

Callum Madden

Hoddesdon tri club

M

32:51.21

48

4:59.37

35

1:17.27

49

16:28.76

25

0:32.39

40

9:33.42

 

70

174

Harry Byford

Ipswich

M

33:46.83

47

4:49.73

49

1:41.52

48

16:07.82

54

1:12.15

43

9:55.61

 

71

149

Charles Lane

M

35:24.00

28

3:56.70

53

1:56.29

50

16:44.82

42

0:39.04

53

12:07.15

 

 

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

72

122

Harry Eagle

Hoddesdon Tri Club

M

36:05.13

19

3:43.40

21

1:08.42

47

15:55.09

46

0:46.92

55

14:31.30

 

74

172

Charlie Nicel

East Essex Tri Club

M

37:23.73

52

5:36.83

41

1:25.97

52

18:30.49

44

0:41.16

50

11:09.28

 

77

161

Ethan Deal

East Essex Triathlon Club

M

39:31.43

42

4:24.47

43

1:26.49

51

18:20.12

33

0:34.39

56

14:45.96

 

79

162

Dawson Whitelegg

Hoddesdon Tri Club

M

41:31.06

50

5:21.18

54

2:08.76

53

20:33.26

53

0:59.97

54

12:27.89

 

80

154

Antoine Rouyer-Brown

East Essex Triathlon Club

M

42:29.54

49

5:03.74

47

1:39.08

55

22:59.08

48

0:50.62

52

11:57.02

 

81

175

Sahil Lowalekar

M

43:10.95

55

7:30.11

55

2:34.67

54

20:39.26

50

0:54.01

51

11:32.90

 

 

T1

 

Female Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

2

187

Amelie Crabb

Ipswich Triathlon Club

F

17:19.69

2

2:16.97

2

1:01.36

1

8:29.81

2

0:25.07

2

5:06.48

 

3

186

Lisa Leinemann

Discovery Tri

F

17:38.24

1

2:06.58

1

0:57.19

2

9:05.24

1

0:24.29

1

5:04.94

 

13

228

Grace Wardle

WaldenJNR

F

19:37.67

8

2:55.07

9

1:08.11

3

9:21.46

9

0:28.71

7

5:44.32

 

14

198

Billie-Jordan Butler

tri anglia

F

19:51.12

4

2:42.86

3

1:03.20

8

9:58.05

3

0:25.67

6

5:41.34

 

15

200

maisie ali

Ipswich Triathlon Club

F

19:52.00

 

 

 

 

 

 

 

 

35

19:52.00

 

16

202

Lottie Hitchcock

Ipswich Triathlon Club

F

20:11.92

14

3:10.09

14

1:14.15

4

9:29.39

7

0:28.15

10

5:50.14

 

18

208

Jessica Pugh

Infinity Triathlon Club

F

20:18.18

9

2:56.35

17

1:19.24

6

9:46.79

6

0:27.62

9

5:48.18

 

20

190

Rachael Carpenter

Hoddesdon Tri Club

F

20:25.78

5

2:45.23

18

1:19.85

12

10:32.42

5

0:27.05

3

5:21.23

 

21

199

Evie Stringer

WaldenJnr

F

20:34.44

10

2:56.68

8

1:06.57

5

9:39.43

32

0:42.51

14

6:09.25

 

23

203

Darcy Gladwell

Ipswich Triathlon Club

F

20:45.60

17

3:12.25

10

1:08.80

9

9:58.44

17

0:33.96

11

5:52.15

 

24

224

Zo? Smithers

F

20:47.22

3

2:37.51

32

1:58.02

7

9:57.81

11

0:29.44

8

5:44.44

 

25

217

Esme Thomas

Blackwater Junior Tri Clu

F

20:52.90

21

3:19.27

12

1:12.27

11

10:25.67

8

0:28.42

4

5:27.27

 

28

204

Maite Matthews

Blackwater Junior Triathl

F

21:29.00

7

2:53.37

4

1:04.62

17

10:50.15

10

0:29.37

15

6:11.49

 

29

191

Isabella Harris

Walden JNR

F

21:32.04

6

2:52.18

5

1:05.31

15

10:36.84

16

0:33.85

23

6:23.86

 

30

245

Abbirose Harwood

Blackwater Triathlon Club

F

21:35.08

12

3:07.46

13

1:13.71

13

10:36.20

30

0:39.68

13

5:58.03

 

33

205

Imogen Hattee

WaldenJNR

F

21:45.78

16

3:11.50

6

1:05.61

10

10:15.07

4

0:26.13

26

6:47.47

 

34

201

Rhiannon Monie

Cambridge Triathlon Club

F

21:51.56

18

3:13.86

11

1:09.18

14

10:36.70

25

0:37.04

17

6:14.78

 

36

218

Izzy Wallace

Blackwater Triathlon Club

F

22:10.59

19

3:15.03

16

1:18.77

16

10:46.66

22

0:36.14

16

6:13.99

 

38

244

Maya Bywater

Hoddesdon Tri Club

F

22:16.26

30

4:08.29

7

1:06.32

18

10:54.73

13

0:31.53

5

5:35.39

 

39

183

Amy Liddiard

Hoddesdon Tri Club

F

22:22.03

20

3:16.60

15

1:18.77

20

11:19.02

14

0:31.56

12

5:56.08

 

40

225

Olivia Dunn

East Essex Triathlon Club

F

22:55.62

15

3:11.04

29

1:42.37

19

11:04.18

21

0:35.03

22

6:23.00

 

43

211

Scarlett Hulbert

F

24:17.85

13

3:08.00

28

1:42.05

23

12:37.02

12

0:30.62

18

6:20.16

 

44

248

Madeline Harding

7oaks Triathlon Club

F

24:20.54

22

3:25.06

20

1:25.90

22

12:31.51

28

0:37.61

19

6:20.46

 

45

240

Brianna Bunn

East Essex Triathlon Club

F

24:29.59

29

4:03.94

19

1:22.43

21

12:07.01

18

0:34.53

20

6:21.68

 

48

235

Megan O'Brien

West Suffolk Wheelers

F

25:23.85

24

3:41.71

21

1:27.46

28

13:08.70

15

0:33.78

24

6:32.20

 

 

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

52

229

Rebecca Bint

Tri-Force

F

26:09.33

26

3:47.76

31

1:47.65

24

12:44.50

19

0:34.57

29

7:14.85

 

53

215

Daisy Watson

East Essex Triathlon Club

F

26:27.20

11

3:05.46

24

1:28.11

29

13:30.88

24

0:36.39

32

7:46.36

 

54

253

Imogen Jones

F

26:29.68

31

4:44.62

23

1:28.02

26

13:06.53

27

0:37.51

25

6:33.00

 

57

239

Poppy George

East Essex Triathlon Club

F

26:54.48

23

3:37.69

26

1:30.43

25

13:00.52

33

0:50.02

33

7:55.82

 

59

222

Cerys O'Sullivan

None

F

28:07.00

25

3:44.33

34

2:23.60

33

15:02.07

20

0:35.00

21

6:22.00

 *

60

254

Eloise Bower

F

28:17.17

32

5:06.52

33

2:20.42

27

13:07.25

29

0:38.92

28

7:04.06

 

61

255

Annie Williams

East Essex Triathlon Club

F

28:28.43

34

5:39.34

25

1:28.13

31

13:47.35

23

0:36.27

27

6:57.34

 

62

182

Evie Lee

Infinity Triathlon Club

F

28:47.76

33

5:06.69

30

1:43.95

30

13:36.80

34

1:02.17

31

7:18.15

 

63

257

Mase Cleveland

Infinity Triathlon Club

F

29:38.02

27

3:51.39

27

1:36.91

32

13:57.74

31

0:41.20

34

9:30.78

 

66

210

Anna Harvey

Blackwater Triathlon Club

F

30:52.04

28

3:56.01

22

1:27.81

34

17:33.36

26

0:37.14

30

7:17.72

 

 

Male Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

1

189

Liam Conway

BRJ Run and Tri

M

16:32.05

4

2:36.94

4

1:01.76

1

8:00.52

2

0:22.67

1

4:30.16

 

4

194

Dylan Robins

Infinity Triathlon Club

M

17:38.35

3

2:29.77

1

0:59.86

3

8:45.73

3

0:23.79

4

4:59.20

 

5

184

Lucas Hartley

Tri Force

M

18:02.95

1

2:13.66

11

1:12.01

7

9:03.81

8

0:26.54

7

5:06.93

 

6

193

Edward Taylor

WaldenJNR

M

18:19.37

8

2:51.30

2

1:00.15

8

9:07.34

6

0:25.97

3

4:54.61

 

7

226

Edward Ormsby

Walden JNR

M

18:30.35

6

2:42.84

3

1:01.29

5

8:59.01

9

0:28.04

9

5:19.17

 

8

196

Callum Powell

Tri-Force

M

18:32.29

12

3:09.36

5

1:02.90

6

9:03.53

4

0:24.25

2

4:52.25

 

9

236

Oliver Beale

East Essex Tri Club

M

18:41.62

13

3:10.00

6

1:04.57

2

8:39.36

22

0:43.40

5

5:04.29

 

10

195

Ben Howlett

Ipswich Triathlon Club

M

18:54.08

5

2:38.00

7

1:05.05

9

9:11.36

5

0:25.75

14

5:33.92

 

11

209

Tim Juckes

Cambridge Triathlon Club

M

19:19.12

9

2:51.40

12

1:13.88

4

8:55.04

15

0:32.15

18

5:46.65

 

12

214

Arthur Ballard

Blackwater Triathlon Club

M

19:21.64

10

2:52.48

8

1:06.02

13

9:55.14

1

0:22.41

6

5:05.59

 

17

232

Alfie Horlock

Hoddesdon Tri Club

M

20:12.75

11

3:00.76

9

1:07.60

20

10:30.31

 

 

15

5:34.08

 

19

219

Freddy Howard

Walden Tri

M

20:23.58

19

3:35.45

17

1:26.87

10

9:12.57

28

0:57.13

8

5:11.56

 

22

185

Zach Johnson

M

20:34.53

2

2:28.02

33

2:36.84

11

9:30.86

12

0:29.93

13

5:28.88

 

26

216

Lochlan Dyer

Spartan Tri Club

M

21:02.60

15

3:22.17

13

1:13.88

12

9:55.08

7

0:26.40

19

6:05.07

 

27

233

Adam Little

Blackwater Triathlon Club

M

21:12.06

14

3:21.88

19

1:28.99

19

10:27.07

10

0:29.76

11

5:24.36

 

31

238

James Bamber

East Essex Triathlon Club

M

21:36.21

7

2:50.08

15

1:18.67

18

10:26.75

17

0:33.03

24

6:27.68

 

32

206

jeremy parr

WaldenJNR

M

21:36.86

16

3:23.41

10

1:11.56

22

11:02.54

16

0:32.43

12

5:26.92

 

35

221

Alexander Gregory

Stevenage swimming club

M

21:54.59

17

3:29.93

14

1:18.51

14

10:00.01

25

0:46.11

22

6:20.03

 

37

242

Elliot Hopkins

M

22:15.54

24

4:23.37

20

1:31.90

17

10:23.95

14

0:32.01

10

5:24.31

 

41

252

Ollie Conners

Benfleet Running Club

M

24:03.76

18

3:30.18

18

1:28.61

25

12:50.45

13

0:30.10

17

5:44.42

 

42

251

Kimi Dobinson

M

24:16.62

27

4:32.58

25

1:47.65

15

10:00.59

30

1:11.72

27

6:44.08

 

46

256

Daniel Elgar

M

24:30.00

31

5:07.20

22

1:33.47

23

11:38.03

11

0:29.76

16

5:41.54

** 

47

237

william Barlow

Spartan Tri Club

M

24:39.46

29

4:46.72

27

1:56.66

16

10:10.17

29

0:59.00

28

6:46.91

 

49

241

Monty Mein

M

25:30.76

26

4:30.50

26

1:47.94

21

10:53.47

18

0:33.92

29

7:44.93

 

50

231

Ryan Clarke

East Essex Tri Club

M

25:36.41

22

3:55.04

21

1:32.52

26

13:03.53

20

0:36.96

25

6:28.36

 

 

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

51

213

Adam Havis

Billericay Striders

M

25:48.03

21

3:42.78

24

1:36.58

28

13:33.31

19

0:36.96

21

6:18.40

 

55

249

James Pretty

Blackwater Triathlon Club

M

26:40.48

28

4:41.68

28

2:06.25

24

12:39.80

26

0:46.23

23

6:26.52

 

56

227

Jack Wayman

M

26:45.00

23

4:00.63

29

2:07.32

27

13:31.05

27

0:56.00

20

6:10.00

58

223

Connor Dennett

East Essex Tri Club

M

27:19.16

20

3:37.36

16

1:25.97

31

14:50.92

24

0:45.25

26

6:39.66

 

64

230

Sophie Lane

M

30:20.07

30

4:49.24

30

2:08.27

29

14:10.26

23

0:44.07

33

8:28.23

 

65

220

Morgan Batty

M

30:38.77

25

4:29.61

31

2:16.82

32

15:12.85

21

0:37.56

30

8:01.93

 

67

247

AAYUSH DANEJ

M

31:31.38

32

5:30.01

32

2:22.62

30

14:22.98

31

1:12.14

31

8:03.63

 

68

250

Benjamin willis

Hoddesdon tri club

M

35:36.16

33

5:58.42

23

1:34.47

33

18:24.69

32

1:19.21

32

8:19.37

 

 

TS Start

 

Female Finishers

Overall

Bib

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

 

Place

Number

Name

Club

Gender

Finish Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Rank

Time

Penalty

4

263

Harriet Matthews

Infinity Triathlon Club

F

9:53.56

2

1:10.61

2

1:10.25

1

4:22.90

1

0:28.92

2

2:40.88

 

6

266

Isobel Markham

Hoddesdon Tri Club

F

10:20.12

8

1:20.64

6

1:18.92

2

4:30.90

2

0:29.34

1

2:40.32

 

8

273

Isabel Beale

East Essex Tri Club

F

10:38.88

4

1:12.80

11

1:29.52

3

4:32.12

8

0:34.75

4

2:49.69

 

10

265

Daisy Hattee

WaldenJNR

F

10:52.21

9

1:21.94

3

1:12.98

5

5:00.34

3

0:29.79

3

2:47.16

 

13

309

Neve Madden

Hoddesdon tri club

F

11:08.40

6

1:16.46

1

1:05.78

7

5:10.44

5

0:32.22

11

3:03.50

 

15

268

Ruby O'Dell

BRJ Run and Tri

F

11:11.21

1

1:10.17

9

1:22.80

4

4:59.23

17

0:44.74

6

2:54.27

 

19

290

Faye Longstaff

Infinity Triathlon Club

F

11:47.24

3

1:10.78

16

1:58.73

6

5:04.88

4

0:30.36

9

3:02.49

 

20

275

Lucy Wells

Blackwater Triathlon Club

F

11:56.39

12

1:34.83

5

1:17.31

9

5:31.24

7

0:33.17

7

2:59.84

 

22

267

Lillie-May allen

F

12:00.03

7

1:18.41

8

1:22.41

11

5:37.80

19

0:50.62

5

2:50.79

 

24

294

Bella Elderton

Blackwater Junior Triath

F

12:34.94

10

1:26.59

10

1:24.91

14

6:08.04

6

0:32.65

10

3:02.75

 

27

299

Orlaith Fisher

F

12:49.64

5

1:15.83

7

1:20.78

17

6:19.93

9

0:35.12

14

3:17.98

 

30

287

Amelia Kerr

East Essex Triathlon Club

F

13:17.42

15

1:53.12

15

1:51.83

12

5:54.79

11

0:36.34

8

3:01.34

 

31

288

Cleo Monie

F

13:19.71