Grays Sprint Tri - Hall of Fame
2001                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Russell Kober East Essex Tri 00:05:09 1 00:31:23 1 00:18:00 1 00:54:32
2nd Male Kevin Chesham 0 00:05:20 3 00:33:41 2 00:19:03 5 00:58:04
3rd Male Kevin Partrige Tri Sport Epping 00:05:38 6 00:35:07 6 00:19:04 6 00:59:49
1st Vet Male David Jones Tri Sport Epping 00:05:10 2 00:36:21 14 00:18:29 3 01:00:00
   
1st Female Colette O'Neill Hillingdon Tristars 00:06:29 16 00:37:40 20 00:21:24 22 01:05:33
2nd Female Beverley Mason 0 00:05:39 7 00:40:50 37 00:20:23 16 01:06:52
3rd Female Ailbhe Healy 0 00:07:48 44 00:41:34 44 00:21:18 20 01:10:40
1st Vet Female Judith Baker Gravesend Road Runners 00:06:35 18 00:38:34 25 00:25:23 72 01:10:32
2002                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Kevin Chesham Benfleet Physio Tri 00:05:28 2 00:33:05 1 00:19:17 6 00:57:50
2nd Male Roy Young H3O 00:06:00 6 00:34:00 2 00:18:38 2 00:58:38
3rd Male Oliver Brown East Essex Tri 00:06:05 8 00:34:37 5 00:18:37 1 00:59:19
1st Vet Male Dave Jones Tri Sport Epping 00:05:51 5 00:35:25 8 00:18:50 3 01:00:06
1st Supervet Male Nigel Burvill Tri Sport Epping 00:07:25 41 00:34:19 3 00:20:36 11 01:02:20
   
1st Female Beverley Mason Unattached 00:05:46 4 00:39:48 40 00:20:28 9 01:06:02
2nd Female Jo Riley Cambridge Tri 00:07:21 34 00:38:08 27 00:21:22 22 01:06:51
3rd Female Sharon Honey Tri Sport Epping 00:08:00 55 00:39:18 36 00:23:08 44 01:10:26
1st Vet Female Sue Edwards Unattached 00:07:48 50 00:42:32 64 00:25:16 75 01:15:36
1st Supervet Female Judith Baker Gravesend Road Runners 00:06:45 19 00:36:43 17 00:24:04 59 01:07:32
2003                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Phil Gall Z-Tri 00:06:11 10 00:32:07 1 00:18:07 3 00:56:25
2nd Male Mark Edmonds TRIandRUN 00:05:20 1 00:32:31 3 00:18:39 5 00:56:30
3rd Male Roy Young H3O Tri 00:06:02 9 00:32:40 4 00:18:04 2 00:56:46
1st Vet Male Kevin Partridge Tri Sport Epping 00:05:34 2 00:33:44 7 00:18:48 7 00:56:46
1st Supervet Male 00:18:45 6 00:58:03
1st Under 21 Luke Partridge Tri Sport Epping 00:05:54 7 00:34:49 11 00:20:09 13 01:00:52
   
1st Female Heather Collinson Ipswich Tri 00:06:29 14 00:37:16 34 00:21:44 28 01:05:29
2nd Female Janet Burrows East Essex Tri 00:07:26 38 00:39:44 51 00:23:55 66 01:11:05
3rd Female Alison Bent Pitsea Running Club 00:08:44 78 00:41:22 63 00:22:18 41 01:12:24
1st Vet Female Helen Eggar Cambridge Tri 00:07:34 44 00:37:15 33 00:22:18 42 01:07:07
1st Supervet Female Patricia Green Tri Sport Epping 00:08:02 61 00:40:56 59 00:27:09 104 01:16:07
2004                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Jon Saunders Tri Sport Epping 00:05:46 9 00:31:06 1 00:18:34 8 00:55:26
2nd Male Kevin Partridge Tri Sport Epping 00:05:30 6 00:32:26 4 00:18:33 7 00:56:29
   
1st Female Jess Olson 00:06:31 28 00:35:06 24 00:22:00 46 01:03:37
2nd Female Charmaine Wheeler Team Viper 00:05:18 3 00:36:54 36 00:22:09 53 01:04:21
   
1st Male Under 20 Paul Smith Tri Sport Epping 00:05:09 2 00:34:22 18 00:19:29 16 00:59:00
1st Male Cat D Luke Partridge Tri Sport Epping 00:05:37 7 00:33:03 7 00:19:36 17 00:58:16
1st Male Cat E Jon Saunders Tri Sport Epping 00:05:46 9 00:31:06 1 00:18:34 8 00:55:26
1st Male Cat F Alisdair  Bruce Tri Sport Epping 00:05:50 11 00:33:03 6 00:18:26 6 00:57:19
1st Male Cat G Ray Lawrence Tri Sport Epping 00:05:59 13 00:34:28 21 00:18:16 5 00:58:43
1st Male Cat H Dean Sparrow Tri Sport Epping 00:06:33 30 00:33:36 9 00:20:15 23 01:00:24
1st Male Cat I Kevin Partridge Tri Sport Epping 00:05:30 6 00:32:26 4 00:18:33 7 00:56:29
1st Male Cat J Nigel Burvill Tri Sport Epping 00:06:50 39 00:33:58 12 00:20:01 20 01:00:49
1st Male Cat K Tony Rhodes Tri Sport Epping 00:07:22 58 00:36:27 31 00:20:02 21 01:03:51
1st Male Over 60 Ron Naman Tri Sport Epping 00:08:24 96 00:38:32 57 00:25:00 101 01:11:56
   
1st Female Under 20 Kristina Marshall Team Viper 00:06:38 32 00:44:40 126 00:25:01 102 01:16:19
1st Female Cat D Charmaine Wheeler Team Viper 00:05:18 3 00:36:54 36 00:22:09 53 01:04:21
1st Female Cat E Jess Olson 00:06:31 28 00:35:06 24 00:22:00 46 01:03:37
1st Female Cat F Micaela Floyd 00:08:24 95 00:41:54 91 00:23:01 78 01:13:19
1st Female Cat G Helen Eggar Cambridge Tri 00:07:11 52 00:36:35 33 00:23:17 83 01:07:03
1st Female Cat H Zena  Shean East Essex Tri 00:07:55 83 00:44:52 128 00:22:43 70 01:15:30
1st Female Cat I Patricia Green Tri Sport Epping 00:07:20 56 00:40:14 73 00:25:09 106 01:12:43
1st Female Cat J Wendy Read Tri Sport Epping 00:07:35 66 00:38:16 53 00:22:37 65 01:08:28
1st Female Cat K Christine Blowers 00:10:42 147 00:50:10 152 00:36:17 163 01:37:09
1st Female Over 60 Daphne Pugh   00:10:39 146 00:52:23 158 00:28:04 141 01:31:06
2005                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Brian Jenkins Limerick 00:05:44 9 00:33:21 5 00:17:58 1 00:57:03
2nd Male Gary Poulter East Essex Tri 00:06:10 15 00:33:11 4 00:18:35 2 00:57:56
   
1st Female Alison Bent Sheffield Tri 00:08:01 84 00:38:56 61 00:22:01 46 01:08:58
2nd Female Jan Burrows East Essex Tri 00:07:30 63 00:38:20 49 00:24:04 83 01:09:54
   
1st Male Under 20 Billy Parker-Brown Tri Sport Epping 00:04:59 1 00:32:45 3 00:21:54 43 00:59:38
1st Male Category D John Pitsillides Tri Sport Epping 00:07:25 59 00:37:21 34 00:20:12 15 01:04:58
1st Male Cat E Stephen Airey Tri London 00:05:45 10 00:34:26 10 00:19:20 7 00:59:31
1st Male Cat F Jeff Kapp Shaftesbury CC 00:06:05 14 00:33:26 8 00:18:42 3 00:58:13
1st Male Cat G Stuart Paul Tri Sport Epping 00:06:29 24 00:34:53 14 00:21:37 36 01:02:59
1st Male Cat H Dave Copland Ipswich Tri 00:06:49 32 00:32:18 2 00:19:31 8 00:58:38
1st Male Cat I Peter Howarth Met Police Tri 00:06:40 30 00:36:44 25 00:20:20 17 01:03:44
1st Male Cat J David Carr Bishops Stortford RC 00:07:47 73 00:37:47 41 00:20:14 16 01:05:48
1st Male Cat K Paul  Rawlingson Tri Sport Epping 00:09:41 133 00:41:56 99 00:22:38 57 01:14:15
1st Male Over 60 Geoff Messenger Orion Harriers 00:10:21 152 00:40:19 75 00:22:10 48 01:12:50
   
1st Female Cat D Emilie M. Fisher Ipswich Tri 00:09:24 125 00:38:57 62 00:24:59 99 01:13:20
1st Female Cat E Alison Bent Sheffield Tri 00:08:01 84 00:38:56 61 00:22:01 46 01:08:58
1st Female Cat F Rachel Barnes Cambridge Tri 00:08:12 91 00:40:40 82 00:21:31 35 01:10:23
1st Female Cat G Christine Mowle Blackwater Tri 00:08:17 94 00:37:24 35 00:24:45 95 01:10:26
1st Female Cat H Dawn Muggleton East Essex Tri 00:06:56 39 00:41:13 86 00:22:33 55 01:10:42
1st Female Cat I Marion Lambert Trent Park 00:08:30 103 00:39:55 71 00:21:58 44 01:10:23
1st Female Cat J Judith Hillier Gravesend Road Runners 00:06:55 37 00:40:15 74 00:28:20 139 01:15:30
2006                  
Category Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Matthew Sharp Tri Sport Epping 00:04:55 2 00:33:30 6 00:17:21 1 00:55:46
2nd Male Gary Poulter East Essex Tri 00:06:11 20 00:33:16 4 00:17:23 2 00:56:50
   
1st Female Venita Dabhi Tri Sport Epping 00:06:11 19 00:38:59 63 00:21:23 51 01:06:33
2nd Female Lauren Starr Team Viper 00:07:06 54 00:38:30 55 00:21:31 54 01:07:07
   
1st Male Cat Y Billy Parker-Brown TriandRun 00:04:55 1 00:33:34 7 00:19:17 17 00:57:46
1st Male Cat E Jared Walbridge Cambridge Tri 00:05:53 14 00:33:49 9 00:19:13 15 00:58:55
1st Male Cat F Cesare Granata Cambridge Tri 00:05:04 5 00:33:57 11 00:18:05 4 00:57:06
1st Male Cat G Greg Deacon Triathlon Essex 00:08:23 115 00:33:41 8 00:17:52 3 00:59:56
1st Male Cat H Dave Copland Ipswich Tri 00:06:37 30 00:32:55 3 00:18:52 11 00:58:24
1st Male Cat I Kevin Partridge Tri Sport Epping 00:05:04 4 00:34:22 13 00:18:27 7 00:57:53
1st Male Cat J Graham White Ipswich Tri 00:09:13 136 00:38:07 50 00:19:47 25 01:07:07
1st Male Cat K Keith Walker Tri Sport Epping 00:08:36 121 00:36:29 27 00:20:52 45 01:05:57
1st Male Cat L Tony Rhodes Tri Sport Epping 00:07:29 69 00:38:26 52 00:20:39 37 01:06:34
   
1st Female Cat Y Lisa Morgans East Essex Tri 00:06:31 26 00:40:14 80 00:23:00 87 01:09:45
1st Female Cat D Jo Currell 00:06:24 25 00:44:02 120 00:26:56 133 01:17:22
1st Female Cat E Hermione Thackray 00:06:03 16 00:45:09 130 00:22:35 79 01:13:47
1st Female Cat F Karen Coulson Blackwater Tri 00:06:46 37 00:41:46 100 00:23:05 91 01:11:37
1st Female Cat G Chris Mowle Blackwater Tri 00:07:21 60 00:37:44 43 00:23:00 88 01:08:05
1st Female Cat H Zena Shean East Essex Tri 00:07:21 61 00:40:30 86 00:21:34 56 01:09:25
1st Female Cat I Marion Lambert Trent Park 00:08:43 124 00:40:52 90 00:21:50 61 01:11:25
1st Female Cat J Wendy Read Tri Sport Epping 00:08:01 100 00:42:02 102 00:25:06 119 01:15:09
1st Female Cat K Jan Swallow Tri Sport Epping 00:09:08 133 00:46:02 136 00:29:57 153 01:25:07
1st Female Cat L Daphne Pugh East Essex Tri 00:11:09 163 00:54:41 164 00:29:15 148 01:35:05
2007                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Mark Brooks Tri Sport Epping 00:05:52 12 00:33:16 1 00:18:47 4 00:57:55
2nd Male Joe Giggins East Essex Tri 00:04:43 1 00:34:35 6 00:19:13 11 00:58:31
3rd Male Harry Smith East Essex Tri 00:04:51 2 00:36:32 19 00:17:40 2 00:59:03
   
1st Female jade edwards tri sport epping 00:05:34 6 00:40:16 62 00:20:16 29 01:06:06
2nd Female Venita Dabhi TRI SPORT EPPING 00:06:01 16 00:40:38 68 00:20:36 32 01:07:15
3rd Female Christine Mowle East Essex Tri 00:07:38 71 00:38:44 40 00:22:58 64 01:09:20
   
1st Male Cat A Peter Hawkings Team Viper 00:05:14 4 00:36:03 14 00:19:36 21 01:00:53
1st Male Cat D Robert Maclean Essex Fire Tri 00:11:28 142 00:53:35 146 00:25:53 112 01:30:56
1st Male Cat E daniel bent East Essex Tri 00:07:13 55 00:34:18 5 00:20:43 35 01:02:14
1st Male Cat F Stuart Dunn Heron Cycle Sport 00:06:42 37 00:33:44 2 00:19:05 8 00:59:31
1st Male Cat G Stuart Paul Tri Sport Epping 00:06:38 32 00:34:55 8 00:20:23 30 01:01:56
1st Male Cat H Dave Copland Ipswich Tri 00:06:58 46 00:34:04 3 00:18:53 6 00:59:55
1st Male Cat I Richard Fuller East Essex Tri 00:07:48 76 00:37:26 26 00:18:52 5 01:04:06
1st Male Cat J Peter Howarth Met Police Tri 00:06:41 35 00:39:16 51 00:19:29 18 01:05:26
1st Male Cat K nigel burvill Tri Sport Epping 00:07:25 65 00:36:02 13 00:21:38 45 01:05:05
1st Male Cat L Keith Walker Tri Sport Epping 00:08:20 96 00:36:49 22 00:20:26 31 01:05:35
   
1st Female Cat A Cally Lammin East Essex Tri 00:05:46 10 00:43:18 89 00:26:32 118 01:15:36
1st Female Cat B Lisa Morgans East Essex Tri 00:06:33 25 00:40:32 66 00:22:42 61 01:09:47
1st Female Cat F Micaela Floyd 0 00:07:57 83 00:43:04 85 00:22:31 58 01:13:32
1st Female Cat G Jo Bidston East Essex Tri 00:08:05 87 00:43:45 93 00:21:59 51 01:13:49
1st Female Cat H Janet Burrows East Essex Tri 00:07:15 57 00:39:04 45 00:23:34 76 01:09:53
1st Female Cat J Karen Allworthy East London Tri 00:08:15 93 00:43:32 91 00:24:01 87 01:15:48
1st Female Cat K wendy read Tri Sport Epping 00:07:52 81 00:40:55 70 00:23:33 75 01:12:20
2008                  
Category Name Club Swim Bike Run Overall  
Time Pos Time Pos Time Pos Time  
1st Male Joe Giggins East Essex Tri /Heron CSA 00:04:47 1 00:33:10 4 00:16:58 1 00:54:55
2nd Male Mark Brooks Tri Sport Epping 00:05:55 12 00:32:35 1 00:18:14 13 00:56:44
3rd Male Stuart Dunn Heron Cycle Sport 00:06:20 27 00:32:39 2 00:17:50 4 00:56:49
   
1st Female Venita Dabhi Tri Sport Epping 00:06:07 18 00:38:18 63 00:20:56 52 01:05:21
2nd Female Christine Mowle East Essex Tri 00:07:22 71 00:37:08 45 00:21:33 75 01:06:03
3rd Female Zena Shean East Essex Tri 00:07:03 59 00:39:43 79 00:20:45 48 01:07:31
   
1st Male Cat A Taz Porter East Essex Tri 00:05:30 6 00:34:40 11 00:19:01 25 00:59:11
1st Male Cat B Harry Smith East Essex Tri 00:04:59 2 00:34:52 14 00:18:10 10 00:58:01
1st Male Cat D Joseph Goddard Ipswich Triathlon Club 00:06:09 20 00:37:13 47 00:17:51 5 01:01:13
1st Male Cat E Daniel Bent East Essex Tri 00:07:15 69 00:32:45 3 00:17:55 7 00:57:55
1st Male Cat F Chris Dunn Tri Sport Epping 00:07:24 73 00:36:09 28 00:19:13 27 01:02:46
1st Male Cat G Andrew Wood East Essex Tri 00:06:19 26 00:34:59 16 00:18:13 12 00:59:31
1st Male Cat H Graham Shaddock East Essex Tri 00:06:02 15 00:33:42 6 00:18:15 15 00:57:59
1st Male Cat I Richard Fuller East Essex Tri 00:07:29 77 00:36:39 39 00:18:42 19 01:02:50
1st Male Cat J Kevin Partridge Tri-Sport Epping 00:05:40 7 00:33:49 7 00:17:49 3 00:57:18
1st Male Cat L Keith Walker Tri Sport Epping 00:08:19 113 00:36:30 33 00:21:14 65 01:06:03
   
1st Female Cat A Neha Dabhi Tri Sport Epping 00:05:45 9 00:41:36 102 00:21:46 82 01:09:07
1st Female Cat D Gemma Tune East Essex Tri 00:07:03 57 00:40:48 91 00:23:56 124 01:11:47
1st Female Cat E Natalie Bent Larkfield Ac 00:08:15 110 00:37:39 55 00:22:53 106 01:08:47
1st Female Cat F Lisa Southon 0 00:08:12 109 00:46:46 151 00:21:41 79 01:16:39
1st Female Cat G Amanda Heslegrave Tri Sport Epping 00:09:45 155 00:46:55 152 00:24:18 131 01:20:58
1st Female Cat H Janet Burrows East Essex Tri 00:07:12 67 00:38:24 64 00:23:17 112 01:08:53
1st Female Cat I Dawn Muggleton East Essex Tri 00:07:08 63 00:43:11 117 00:21:13 64 01:11:32
1st Female Cat J Carmel Bassett 0 00:10:26 165 01:05:14 186 00:30:30 171 01:46:10
1st Female Cat K Wendy Read Tri Sport Epping 00:08:02 100 00:40:49 92 00:23:47 122 01:12:38
2009                    
Category Name Club Swim Bike Run Overall
Time Pos Time Pos Time Pos Time Pos
Male 1 Tim Butt Swansea Uni Tri Club 00:05:24 3 00:32:35 3 00:18:43 3 00:56:42 1
Male 2 Mark Brooks Tri Sport Epping 00:05:52 9 00:32:24 2 00:18:46 4 00:57:02 2
Male 3 Stuart Dunn 00:06:31 22 00:32:20 1 00:19:07 7 00:57:58 3
   
Female 1 Venita DABHI Tri Sport Epping 00:06:14 17 00:39:21 72 00:22:35 67 01:08:10 47
Female 2 Jacalyn Eyres East Essex Tri 00:06:38 24 00:37:50 48 00:24:16 102 01:08:44 51
Female 3 zena shean East Essex Tri 00:07:11 50 00:39:50 83 00:22:24 62 01:09:25 60
   
Male Under 20 Taz Porter East Essex Tri 00:05:33 4 00:34:14 6 00:19:25 8 00:59:12 5
Femal Under 20 neha dabhi Tri Sport Epping 00:05:46 5 00:42:29 119 00:21:44 44 01:09:59 67
   
Males Over 60 Jim Leonard 00:08:53 124 00:39:20 71 00:20:32 22 01:08:45 52
   
1st Male Cat D Mark Butler 00:07:55 87 00:40:39 97 00:22:02 54 01:10:36 72
1st Male Cat E Colin King East Essex Tri 00:06:55 36 00:36:41 33 00:21:08 30 01:04:44 25
1st Male Cat F Barry Dalton Blackwater Triathlon Club 00:05:59 10 00:35:51 23 00:19:02 6 01:00:52 8
1st Male Cat G Andrew Wood East Essex Tri 00:06:27 20 00:35:57 24 00:19:46 10 01:02:10 10
1st Male Cat H graham shaddock East Essex Tri 00:06:02 12 00:33:57 4 00:20:21 19 01:00:20 7
1st Male Cat I Dean Sparrow Tri Sport Epping 00:06:11 15 00:35:15 15 00:21:06 29 01:02:32 13
1st Male Cat J Kevin Partridge Tri Sport Epping 00:05:49 6 00:34:05 5 00:18:52 5 00:58:46 4
1st Male Cat K nigel burvill Tri Sport Epping 00:07:14 56 00:35:30 18 00:21:53 49 01:04:37 24
   
1st Female Cat D Nia Gaut East Essex Tri 00:06:47 31 00:56:00 186 00:36:25 188 01:39:12 185
1st Female Cat E Gemma Tune East Essex Tri 00:06:48 32 00:40:27 94 00:25:02 122 01:12:17 90
1st Female Cat F Nicola Sayle Tri Sport Epping 00:08:59 130 00:42:50 125 00:25:19 128 01:17:08 125
1st Female Cat G Joanne Sullivan Havering Mayesbrook AC 00:08:32 113 00:44:20 142 00:22:47 72 01:15:39 118
1st Female Cat H Christine Mowle East Essex Tri 00:07:18 59 00:39:41 81 00:24:17 105 01:11:16 78
1st Female Cat I Geraldine Howard Tri Sport Epping 00:07:21 63 00:39:29 75 00:23:40 89 01:10:30 71
1st Female Cat J Julie Peacock Blackwater Triathlon Club 00:09:37 150 00:47:34 169 00:27:14 155 01:24:25 163
1st Female Cat K wendy read Tri Sport Epping 00:07:48 76 00:39:56 85 00:29:45 174 01:17:29 127
2010                    
   
Category Name Club Swim Bike Run Overall
Time Pos Time Pos Time Pos Time Pos
Male 1 Joe Giggins East Essex Tri/Heron CSA 05:08.4 2 32:21.2 2 17:52.8 1 00:55:22 1
Male 2 Mark Brooks Tri Sport Epping 06:10.3 8 32:12.3 8 19:06.5 6 00:57:29 2
Male 3 Sam Pettit East Essex Triathlon Club 05:51.7 4 33:17.7 4 18:32.6 2 00:57:42 3
   
Female 1 Juliet Vickery Cambridge Triathlon Club 06:42.0 18 35:34.3 18 19:58.3 19 01:02:15 16
Female 2 Rachel Moss 07:30.8 50 36:57.7 50 20:46.8 27 01:05:15 36
Female 3 Geraldine Howard Tri Sport Epping 07:51.9 67 36:21.5 67 22:33.6 61 01:06:47 42
   
Male Under 20 Harry Chambers 11:29.4 181 46:15.5 181 24:31.1 118 01:22:16 151
Femal Under 20 Sophie Hart East Essex Triathlon Club 07:15.9 33 42:12.1 33 26:07.3 144 01:15:35 119
   
Males Over 60 Keith Walker Tri Sport Epping 09:11.2 130 38:42.1 130 23:38.8 95 01:11:32 87
   
1st Male Cat D Tim Butt swansea uni 05:58.1 5 33:22.6 5 19:13.5 8 00:58:34 4
1st Male Cat E Steven Harris Tri Sport Epping 06:57.0 28 34:22.7 28 22:59.3 76 01:04:19 28
1st Male Cat F Barry Dalton Blackwater Triathlon Club 06:18.1 11 34:55.1 11 19:13.5 9 01:00:27 10
1st Male Cat G Mark Southgate Essex Fire Triathlon Club 06:00.3 7 34:16.4 7 21:59.5 52 01:02:16 17
1st Male Cat H Les Henderson Tri Sport Epping 07:17.6 34 34:21.5 34 18:58.5 4 01:00:38 11
1st Male Cat I Dave Copland Ipswich Tri Club 39:40.7 199 199 18:56.8 3 00:58:38 5
1st Male Cat J Kevin Partridge Tri Sport Epping 06:12.2 10 34:43.3 10 19:30.8 12 01:00:26 9
1st Male Cat K Mike Hawkins Velocity Multisport 09:50.5 151 35:34.8 151 21:59.2 51 01:07:25 51
   
1st Female Cat E Charmaine Wheeler TEam viper 06:12.1 9 39:23.4 9 21:26.5 40 01:07:02 47
1st Female Cat F Aurelie Charles 11:21.2 177 00:33.5 177 46:49.0 198 01:58:43 201
1st Female Cat G Karen Coulson Blackwater Triathlon Club 07:29.5 48 41:19.0 48 24:56.1 126 01:13:45 106
1st Female Cat H Jane Bramble East Essex Triathlon Club 07:51.7 65 40:47.4 65 21:25.8 39 01:10:05 67
1st Female Cat I Zena Shean East Essex Triathlon Club 07:06.4 31 38:11.8 31 21:40.9 44 01:06:59 45
1st Female Cat J Sharon Honey Tri Sport Epping 08:29.7 96 43:00.9 96 24:23.1 112 01:15:54 124
1st Female Cat K Elisabeth Ross Tri Sport Epping 08:49.3 108 41:00.6 108 27:41.2 156 01:17:31 134
2011                    
   
Category Name Club Swim Bike Run Overall
Time Pos Time Pos Time Pos Time Pos
Male 1 Joe Giggins East Essex Tri club 00:05:26 1 00:31:11 4 00:18:37 1 00:55:15 1
Male 2 Billy Parker-Brown 00:05:37 2 00:32:47 6 00:19:18 12 00:57:43 2
Male 3 Simon Theobald Tri Sport Epping 00:05:50 4 00:32:44 5 00:19:09 8 00:57:44 3
   
Female 1 Zena Shean East Essex Tri 00:07:31 00:38:07 00:21:10 01:06:50 33
Female 2 Janice Brown East Essex Tri 00:08:00 00:38:21 00:21:18 01:07:41 42
Female 3 Wendy Read Tri Sport Epping 00:08:19 00:38:01 00:23:33 01:09:54 57
   
Male Under 20 Matthew Kane East Essex Tri 00:07:42 00:36:03 00:22:15 01:06:02 29
Femal Under 20 Sophie Hart East Essex Tri 00:07:24 00:41:33 00:25:59 01:14:58 108
   
Males Over 60 Keith Walker Tri Sport Epping 00:08:36 00:39:26 00:23:50 01:11:53 84
   
1st Male Cat D Joshua Scott 00:12:32 00:49:39 00:24:21 01:26:33 170
1st Male Cat E Toby Gordon East Essex Tri 00:07:09 00:37:07 00:19:03 01:03:20 18
1st Male Cat F Simon Maskell Essex Fire Service 00:05:55 00:32:49 00:19:14 00:58:00 4
1st Male Cat G Mark Portman 00:06:24 00:33:13 00:19:47 00:59:25 6
1st Male Cat H Andrew Wood East Essex Tri 00:39:55 00:18:58 00:58:55 5
1st Male Cat I Graham Hart East Essex Tri 00:07:11 00:33:47 00:19:29 01:00:29 9
1st Male Cat J Paul Gammon East Essex Tri 00:08:15 00:34:45 00:21:25 01:04:27 22
1st Male Cat K Mike Wheatley Tri Sport Epping 00:08:36 00:39:26 00:23:50 01:11:53 84
   
1st Female Cat D Anna Meggitt 00:05:47 00:40:26 00:24:08 01:10:22 63
1st Female Cat E Haley Betts 00:16:12 00:47:30 00:47:42 02:51:25 218
1st Female Cat F Lisa Haines Essex Police Tri 00:09:47 00:42:27 00:31:17 01:23:32 161
1st Female Cat G Karen Coulson Blackwater Triathlon Club 00:07:32 00:42:32 00:25:03 01:15:08 110
1st Female Cat H Paula Purtell Blackwater Triathlon Club 00:07:55 00:40:02 00:23:17 01:11:15 72
1st Female Cat I Janet Burrows East Essex Tri 00:08:16 00:39:02 00:26:21 01:13:41 98
1st Female Cat J Julie Peacock Blackwater Triathlon Club 00:09:28 00:43:52 00:27:51 01:21:12 163
1st Female Cat K Elisabeth Ross Tri Sport Epping 00:08:55   00:40:42   00:29:50   01:19:29 127