Basildon Aquathlon 2012

Overall Results

April 15, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
1 1 M 14-39 sam coombes Team Viper 257 4 5:40     1 17:11 22:52
2 2 M 14-39 Billy Parker-Brown East Essex Tri Club 259         28 23:29 23:29
3 3 M 14-39 Christian Gray East Essex Tri Club 256         61 25:39 25:39
4 4 M 14-39 Sam Pettit Loughborough Triathlon 260 1 5:05     6 20:41 25:47
5 1 F 0- 0 Loretta Sollars East Essex Tri Club 246 5 5:52     4 20:03 25:55
6 5 M 14-39 Simon Theobald Tri Sport Epping 254 3 5:28     5 20:29 25:58
7 2 M 0- 0 Ian George East Essex Tri Club 242 10 6:15     2 19:49 26:05
8 6 M 14-39 Andy Sewell Dunmow tri 250         77 27:06 27:06
9 1 F 14-39 Abby Smith Tri-Force 262 2 5:05     12 22:25 27:31
10 3 M 0- 0 Alan Clark East Essex Triathlon Club 210 42 7:19     7 20:56 28:16
11 2 F 14-39 charlotte Wickens Ipswich Triathlon Club 255 16 6:26     11 22:00 28:27
12 7 M 14-39 Daniel Gearing Havering 90 Joggers 128 47 7:27     8 21:03 28:30
13 8 M 14-39 Justin Howard Team Gatorade 211 35 7:02     10 21:28 28:31
14 9 M 14-39 Martin Palmer East Essex Tri Club 243 12 6:18     16 22:52 29:10
15 10 M 14-39 nicholas pitts 0 223 11 6:18     18 22:55 29:13
16 11 M 14-39 Rob Groves East Essex Tri Club 229 21 6:36     19 22:56 29:32
17 12 M 14-39 mark bailey HPU 237 19 6:33     21 23:00 29:34
18 13 M 14-39 Paul Hart East Essex Tri Club 183 83 8:22     9 21:12 29:34
19 14 M 14-39 Rob Marek Chalkwell Redcaps 221 20 6:33     23 23:19 29:52
20 15 M 14-39 Ryan Bygrave Human Performance Unit 176 17 6:27     26 23:28 29:56
21 4 M 0- 0 Toby Dando East Essex Tri 230 34 7:02     17 22:54 29:56
22 16 M 14-39 Dan Stuart East Essex Tri Club 110 33 7:02     20 22:59 30:01
23 5 M 0- 0 Gary Inglis East Essex Tri Club 208 54 7:40     14 22:37 30:18
24 6 M 0- 0 Mike Grout East Essex Triathlon Club 171 67 7:56     13 22:35 30:31
25 17 M 14-39 Harry Hay east essex tri club 178 28 6:52     33 23:48 30:40
 
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
26 18 M 14-39 Simon Nathan East Essex Tri 219 36 7:03     32 23:44 30:47
27 7 M 0- 0 Steve Bird Tri Anglia 232 41 7:19     31 23:43 31:02
28 8 F 0- 0 WICKENS KATE 249 6 5:55     50 25:08 31:04
29 3 F 14-39 Molly Huggins 239 24 6:44     44 24:24 31:08
30 9 M 0- 0 Davidi Gretton Tri Sport Epping 207 32 7:01     39 24:13 31:15
31 10 M 0- 0 james walsh none 150 80 8:18     22 23:02 31:21
32 11 M 0- 0 jonathan wisbey 228 9 6:11     52 25:11 31:23
33 12 M 0- 0 Keith Muggleton East Essex Tri Club 224         109 31:25 31:25
34 4 F 14-39 Gemma Kemp East Essex Tri Club 231 39 7:10     40 24:17 31:28
35 19 M 14-39 Ray Brooks East Essex Tri 197 40 7:12     41 24:19 31:32
36 20 M 14-39 Christian ward East Essex Tri Club 163 57 7:45     35 23:49 31:34
37 13 M 0- 0 Neill Lovett East Essex Tri Club 191 61 7:47     34 23:48 31:36
38 14 M 0- 0 Marc Rouillion 194 73 8:03     30 23:37 31:41
39 21 M 14-39 Christopher Hayes East Essex Tri Club 202 84 8:23     29 23:31 31:54
40 15 M 0- 0 Ricky Lee Tri Sport Epping 164 38 7:09     47 24:45 31:55
41 16 M 0- 0 Peter Harley East Essex Tri Club 151 97 9:11     15 22:51 32:03
42 5 F 14-39 Megan Bird City of Norwich Tri Club 233 27 6:52     51 25:11 32:03
43 17 F 0- 0 Lindsey Barker Thrift Green Trotters 205         114 32:03 32:03
44 22 M 14-39 Mitchell Hill East Essex Tri Club 218 22 6:41     57 25:24 32:06
45 18 M 0- 0 Babs Bukunola Leeds Bradford Triathlon 187 75 8:08     38 24:09 32:18
46 6 F 14-39 joanne sullivan east seex tri 146 93 8:52     27 23:28 32:21
47 7 F 14-39 Abigail Brown East Essex Tri Club 244 13 6:18     67 26:08 32:27
48 19 M 0- 0 James Kane East Essex Tri Club 170 87 8:35     36 23:55 32:30
49 20 M 0- 0 Nick Newman National Fire Service 193 68 7:57     45 24:37 32:35
50 21 M 0- 0 Ian Bartram East Essex Tri Club 140 100 9:20     24 23:20 32:40
 
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
51 23 M 14-39 Thomas Franklyn East Essex Tri 120 98 9:17     25 23:25 32:42
52 22 F 0- 0 wendy read Tri-Sport Epping 203 55 7:41     48 25:00 32:42
53 24 M 14-39 Daniel Jago East Essex Tri 227 14 6:18     68 26:28 32:46
54 23 F 0- 0 Eyres Jacalyn East Essex Tri Club 225 29 6:53     64 25:54 32:48
55 8 F 14-39 Joy Huggins 248 8 6:10     72 26:41 32:52
56 25 M 14-39 Rob Kleider East Essex Tri Club 174 31 7:00     63 25:54 32:54
57 24 M 0- 0 Paul Gribbon East Essex Tri Club 204 64 7:52     49 25:05 32:57
58 9 F 14-39 Alisha green East Essex Tri Club 245 18 6:32     69 26:29 33:01
59 26 M 14-39 Lee Richard East Essex 181 46 7:24     62 25:43 33:07
60 27 M 14-39 Marc Butcher Team Viper 261         118 33:08 33:08
61 25 M 0- 0 Sean Collison East Essex Tri 172 53 7:38     59 25:36 33:14
62 26 M 0- 0 Chris Milne East Essex Triathlon Club 165 94 8:52     43 24:23 33:16
63 27 M 0- 0 Morgan Reddish Benfleet Running Club 189 44 7:21     65 26:01 33:23
64 28 M 0- 0 David Butler East Essex Tri Club 144 96 9:11     42 24:23 33:34
65 10 F 14-39 Charlotte Head 252 25 6:47     74 26:52 33:39
66 29 M 0- 0 Paul Longman East Essex Triathlon club 169 95 8:57     46 24:42 33:39
67 30 M 0- 0 Justin Polley East Essex Tri Club 152 86 8:30     54 25:15 33:45
68 11 F 14-39 Cheryl Mansfield 215 7 6:00     85 28:00 34:00
69 28 M 14-39 Graham Lee East Essex Tri Club 192 50 7:34     71 26:32 34:06
70 29 M 14-39 Colin Lanham East Essex Tri 298 109 10:14     37 24:04 34:18
71 30 M 14-39 Robin Marsh 180 37 7:06     79 27:23 34:30
72 31 M 0- 0 peter walker East Essex Triathlon Club 159 99 9:19     55 25:20 34:40
73 12 F 14-39 Natalie Allen Team Viper 253         122 34:41 34:41
74 31 M 14-39 Gary Rowley East Essex Tri Club 217 30 6:56     82 27:45 34:41
75 32 M 0- 0 Johnny Wren 162 71 8:01     73 26:46 34:47
 
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
76 32 M 14-39 david cox 136 104 9:38     53 25:13 34:51
77 33 M 0- 0 spencer barrow East Essex Tri Club 148 81 8:21     70 26:31 34:52
78 34 M 0- 0 jonathan baxter city of norwich swimming 247         123 35:01 35:01
79 35 M 0- 0 Trevor Hand East Essex Tri Club 154 78 8:11     75 26:55 35:06
80 36 M 0- 0 Steve Fisher East Essex Tri 130 105 9:45     58 25:32 35:18
81 37 M 0- 0 mike wheatley TriSportEpping 158 70 7:58     78 27:19 35:18
82 33 M 14-39 Brian Finlay Team Viper 134 107 10:04     56 25:23 35:27
83 38 F 0- 0 Keeley Hills East Essex Tri 226 23 6:43     89 28:45 35:29
84 39 F 0- 0 Catherine Johnson 5 Star Boot Camps 126 106 9:58     60 25:38 35:37
85 13 F 14-39 Sophie Ramsdale 251 15 6:23     95 29:18 35:41
86 14 F 14-39 Chelsea Purvis 147 91 8:51     76 27:02 35:54
87 40 F 0- 0 Sue Fuller East Essex Tri Club 195 62 7:48     86 28:06 35:55
88 34 M 14-39 Antony Skinner 222 26 6:48     94 29:16 36:05
89 41 F 0- 0 tina ogorman 142         125 36:12 36:12
90 35 M 14-39 Dylan Magnay 0 141 85 8:27     84 27:54 36:21
91 42 M 0- 0 Chris Cammidge East Essex Tri Club 168 88 8:41     83 27:47 36:29
92 15 F 14-39 laura wallis 185 43 7:20     93 29:14 36:35
93 43 M 0- 0 Grant Lodge 0 200 52 7:38     91 29:11 36:49
94 44 M 0- 0 Andy Dawbarn East Essex Tri Club 186 102 9:28     80 27:26 36:54
95 36 M 14-39 Phillip Scott East Essex Tri Club 155 92 8:51     87 28:21 37:13
96 45 M 0- 0 Steve Macdonald DLB Tri 175 49 7:32     100 29:41 37:14
97 16 F 14-39 Chantel Coetzer 166 51 7:34     99 29:39 37:14
98 46 M 0- 0 micheal ogorman 0 160 74 8:05     97 29:22 37:28
99 47 M 0- 0 Neil Kirsh East Essex Tri Club 179 79 8:17     92 29:12 37:30
100 37 M 14-39 Derek Wood Transition Tri 198 59 7:46     101 29:44 37:30
 
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
101 17 F 14-39 Amy Wright East Essex Tri Club 184 60 7:47     102 29:58 37:45
102 48 F 0- 0 Emma Payton 138 90 8:46     96 29:20 38:07
103 18 F 14-39 Liane Conners East Essex Tri Club 137 101 9:24     88 28:43 38:07
104 49 M 0- 0 Mike Jordan Benfleet RC 188 58 7:45     104 30:28 38:13
105 50 F 0- 0 jo phelps East Essex Triathlon Club 190 72 8:01     106 30:50 38:52
106 38 M 14-39 Jim Riley 149 108 10:14     90 28:57 39:12
107 19 F 14-39 Katherine Ewin Team Viper 182 45 7:23     113 32:01 39:25
108 51 M 0- 0 Bob coombes Team Viper 135 116 11:59     81 27:27 39:26
109 52 F 0- 0 maxine haiser EETC 153 66 7:56     110 31:38 39:34
110 53 F 0- 0 Mandy Porter 112 56 7:43     112 31:56 39:40
111 54 F 0- 0 sue mayes east essex tri club 199 48 7:32     115 32:19 39:52
112 55 M 0- 0 David Kelly East Essex Tri Club 125 119 13:54     66 26:06 40:00
113 56 M 0- 0 Stuart Mackintosh TriSportEpping 119 113 10:41     98 29:25 40:07
114 20 F 14-39 Deborah Clark East Essex Triathlon Club 157 89 8:42     111 31:39 40:21
115 39 M 14-39 Dan Thompson 5 Star Boot Camps 299 103 9:31     108 31:04 40:36
116 57 F 0- 0 Jenny Harley East Essex Tri Club 131 112 10:29     103 30:14 40:44
117 21 F 14-39 Hannah Kane East Essex Tri Club 209 69 7:58     116 32:51 40:49
118 22 F 14-39 julie warren East Essex Triathlon Club 122 114 10:49     107 30:54 41:44
119 40 M 14-39 Alex Armstrong 145 77 8:10     119 34:04 42:14
120 23 F 14-39 rachel phelps East Essex Tri Club 118 110 10:16     117 32:54 43:10
121 24 F 14-39 Clare Griffin Chalkwell Redcaps 177 76 8:09     124 35:28 43:38
122 41 M 14-39 Richard Fisher 113 117 13:15     105 30:30 43:45
123 58 F 0- 0 Tracy Bliss East Essex Triathlon Club 127 115 11:42     120 34:21 46:03
124 42 M 14-39 Ian Belcher 114 82 8:21     126 37:43 46:05
125 25 F 14-39 Molly George East Essex Triathlon Club 201 65 7:53     127 39:40 47:34
 
Overall   Bib ------- Swim ------- ------- Transition ------- ------- Run -------  
Place AG Place Name Club Number Rank Time Rank Time Rank Time Finish Time
126 26 F 14-39 Sarah Mackintosh TriSportEpping 129 63 7:50     128 40:17 48:08
127 59 M 0- 0 Brian Ewin Team Viper 116 118 13:48     121 34:31 48:19
128 43 M 14-39 Dan Thompson 5 Star Boot Camps 156 121 34:32     3 20:02 54:35
129 60 F 0- 0 pauline bowers East Essex Tri Club 123 120 14:28     129 41:05 55:34
130 61 F 0- 0 Jo Thomas 111 111 10:26     130 50:40 1:01:07
DNS F 14-39 Sue Wray 5 star bootcamps 115              
DNS F 0- 0 Teresa Jane Flannigan East Essex Tri Club 117              
DNS M 0- 0 Ian Jordan Benfleet Running Club 121              
DNS M 0- 0 Rowland Hay N/A 124              
DNS M 14-39 Colin Lanham East Essex Tri Club 133              
DNS M 14-39 Jack Panesar East Essex Tri Club 139              
DNS F 0- 0 ├ůse Baldwin Born 2 Tri 143              
DNS M 0- 0 Alastair Young 161              
DNS F 0- 0 elisabeth ross trisportepping 167              
DNS M 0- 0 Christopher Carrott East Essex Triathlon Club 173              
DNS M 14-39 Graham Lee multisport-management.co. 196              
DNS M 14-39 Kevin Gregory Tri Sport Epping 212              
DNS M 0- 0 Danny Bunn 216              
DNS M 0- 0 Simon Rawlings East Essex Tri Club 220              
DNS M 0- 0 david thomson Benfleet Running Club 234              
DNS M 14-39 Nick Wetheridge East Essex Tri 235              
DNS M 14-39 Andy Dowie East Essex Tri 236              
DNS M 0- 0 Graham Booty Benfleet Running Club 241              
DNS F 14-39 Jessica Thorpe Red Top 258